Obróbka skrawaniem metali
W niemal każdej branży niezbędne jest wykorzystywanie solidnych elementów, które będą wyróżniały się wysoką odpornością na uszkodzenia, a jednocześnie estetycznym wyglądem. W tym celu najczęściej wykorzystuje się produkty wykonane z metalu – stali węglowej, stali nierdzewnej, aluminium, mosiądzu, miedzi i wielu innych.
Aby jednak otrzymać elementy o konkretnych wymiarach, niezbędna jest odpowiednia obróbka skrawaniem. Aby ostateczna część była zgodna ze stworzonym projektem, niezbędna jest odpowiednio dobrana, profesjonalna maszyna. W dzisiejszych czasach najbardziej znane są urządzenia ze sterowaniem numerycznym CNC. Posiadają one intuicyjny panel wprowadzania danych, który gwarantuje najwyższą precyzję, zgodność z projektem, jak również powtarzalność kolejnych przedmiotów.
W zależności od potrzeb produkcyjnych, wykorzystuje się kilka technik obróbki skrawaniem metali. Najbardziej znane są:
- cięcie – dzięki niemu otrzymamy różne kształty z blach czy płyt metalowych; mogą być one zarówno tworzone pod kątem prostym bądź wycinane zgodnie z wprowadzonymi do panelu danymi,
- frezowanie – w tym przypadku specjalny element maszyny – frez – porusza się w ruchu obrotowym, natomiast element obrabiany, w razie potrzeby prostolinijnym lub także obrotowym,
- wiercenie – uzyskiwanie otworów w blachach, płytach czy innych elementach,
- szlifowanie – jest to jedna z metod wykończenia powierzchni danego elementu; pozwala uzyskać estetyczny, elegancki wygląd gotowych przedmiotów.
Usługi obróbki skrawaniem są w dzisiejszych czasach niezwykle popularne – na rynku istnieje wiele firm proponujących tego typu prace. Jeśli myślisz o skorzystaniu z oferty tych firm, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób będzie realizowana usług.
W pierwszej kolejności należy skontaktować się z wybraną przez nas firmą i dopytać, czy podejmie się ona realizacji naszego zamówienia. Powinniśmy także przygotować szczegółowy plan zamawianych elementów – najlepiej sprawdzają się dokładne rysunki techniczne, a w razie potrzeby lista dodatkowych preferencji, dotyczących np. materiału czy innych ważnych informacji.
Jeśli natomiast potrzebujesz niezbędnych elementów metalowych dostarczanych regularnie, masz dwie opcje – podpisanie umowy z konkretną firmą świadczącą usługi skrawaniem, lub zakup własnej maszyny. Zanim jednak podejmiesz decyzję, powinieneś oszacować koszty. W pierwszym przypadku weź pod uwagę przede wszystkim cenę usługi na konkretny okres. W drugim natomiast oszacuj, kiedy inwestycja zacznie się zwracać. Pamiętaj tylko o wzięciu pod uwagę także koszty zatrudnienia wyszkolonych pracowników czy wykorzystywanej energii.